Nightfall
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Nightfall

Forum of the team Nightfall
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 At World's Dusk

Πήγαινε κάτω 
+3
Blacksnake
SouL
Red-Eyes
7 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Varthol

Varthol



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: .............................   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Αυγ 21, 2008 5:09 pm

και ειναι μονο ---6--- ωρες πλεον... οχι 8!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dragonheart
Nightfall Member
Nightfall Member
Dragonheart



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: At World's Dusk   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Αυγ 22, 2008 3:50 am

Varthol έγραψε:
Dragonborn Paladin, (οσο παραξενο και αν ακουστει) δεν συμφερει...

Στον Paladin πρεπει να εχεις τουλαχιστον ενα 14 στο Wisdom, και ενα καλο σχετικα καλο Constitution...

Επισης θα χρειαστεις κα ενα ακομα Stat στο 12+ για να φτιαξεις το Reflex σου...

Οποτε καλυτερα ειναι να τον παιξεις ή μονο με Stregth, ή μονο με Charisma...

Oποτε μαλλον συμφερει καλυτερα Half-Elf ή Dwarf...

Και Χριστινα μονο εγω θα'μαι Dragonborn! Αaargh!!! (εκτος αν παιξω τον Swordm.)
Δεν τον έχω τελειώσει...
str 16
con 13
dex 10
int 12
wis 14
cha 16

Half-Elf το σκέφτηκα... dwarf δεν μου αρέσει... απλά πειραματίζομαι να δω πως θα βγει

Παράθεση :
1) Για το 1ο Θυμάμαι κάπου υπήρχαν κάτι πίνακες με τα λεφτά ανα λέβελ χαρακτήρα αλλά στην τελική ο DM θα πει με πόσα ξεκινάμε
Είδα μόνο στην σελίδα 210 ότι στο πρώτο lvl έχεις 100 gp (να τονίσω ότι έχω διαβάσει μόνo ph)

Παράθεση :
2)Ανάλογα με το Utility Spell
Τα υπόλοιπα είδη spells τα έχω καταλάβει ^_^
sorry... μόλις το είδα και τα δύο utility είναι daily (feather fall, expedious retreat)... εγώ έψαχνα την εξήγηση μαζί με τα άλλα είδη spells lmao

Παράθεση :
3)Ναι και Όχι...Συγκεκριμένα τα at will μπορείς να τα χρησιμοποείς κανονικά...'Οπως και τα Encounter πλην των Utility spell...Όπως λέει και το βιβλίο (σελίδα 158).Το Spellbook σου περιέχει MONO τα Daily, τα Utility Spell και τα Rituals εκτός και αν τα τελευταία τα κρατάς σε Ritual Book.....Δηλαδή σου μένουν τα επιθετικά σου σπελ στην διαθεσή σου...
Mε λίγα λόγια... άμα τα χάσω την έβαψα...
1) Τα utility τα γράφω στο spellbook, οπότε άμα χαθεί το βιβλίο δεν μπορώ να τα καστάρω, σωστά?
2) Πες ότι χάνω το βιβλίο (ritual ή spellbook), όταν αγοράσω άλλο και τα γράψω, θα πρέπει να τα ξαναμάθω? δηλαδή "ξεχνάω" τα spell μου ή απλά πρέπει να έχω το βιβλίο για να τα καστάρω?

Μια νέα απορία:
O wizard προετοιμάζει spells, σωστά;
Πόσα spell προετοιμάζει (που το λέει και δεν το έχω δει? lol)? όσα ξέρει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zaraki_Kenpachi
Nightfall Member
Nightfall Member
Zaraki_Kenpachi



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: At World's Dusk   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Αυγ 22, 2008 6:44 pm

Eπειδη με ξερετε αρκετα καλα, ξερετε οτι θα κανω rogue.... affraid cheers περιεργο ε?

εχω εναν ενδοιασμο στο αν πρεπει να κανω halfling, human, eladrin η κατι αλλο... Βασικα ο Eladrin τα σπαει αρκετα ασχημα λογω του teleport και του trance, τι λετε?Θελω τη γνωμη σας γιαυτο..
Ο human ειναι ωραιος γαμωτο... εχει +1feat και +1 σε ολα τα saves...
Ο halfling ειναι πολυ ωραιος, αλλα ειναι στουμπος και τρωω δουλεμα συνεχεια! :pale:
Βασικα ισως ο καλυτερος να ειναι ο drow, αλλα θα θελα να ξερω τις συνεπειες του να ξεκινησω κατι τετοιο...
Sometimes it is nice to live dangerusly, but at what cost??

Red πες μου τι μειωνεκτηματα εσυ σαν DM βλεπεις να εχουν οι φυλες στο RP για να δω τι να κανω(για αυτες απο το MM μιλαω)


Μπαου ετοιμαζου να σφαζουμε μαζι οτι βρεθει στο δρομο μας!!!! :geek:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Blacksnake
Admin
Admin
Blacksnake



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: At World's Dusk   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Αυγ 22, 2008 11:49 pm

W re glentiaaaaa,auta einai na zisoun oi roguades,alla min kaneis drow lol! lol!

Drow mporei na iparxei mono ena cheers cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Varthol

Varthol



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: .........................   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Αυγ 23, 2008 12:25 pm

λοιπον εγω το 'χω ετοιμο το background του χαρακτηρα...

Red, απλως πες μου αν ειναι να το ποσταρω εδω ή απλα να σου τα δωσω εσενα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dragonheart
Nightfall Member
Nightfall Member
Dragonheart



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: At World's Dusk   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΤρι Αυγ 26, 2008 10:59 am

Blacksnake έγραψε:
Drow mporei na iparxei mono ena cheers cheers
Ναι, εγωωωωω.... εντάξει πλάκα κάνω... αλλά σκέφτηκα να κάνω drow, μπορεί στο μέλλον At World's Dusk - Σελίδα 2 Onion_gifs_emoticons-06

Άντε βρε κοκκινομάτι... πόσταρε story, gp, lvl κτλ να φτιάξω και εγώ ένα background για τον χαρακτήρα μου At World's Dusk - Σελίδα 2 Onion_msn_smileys-08
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Estariol
Nightfall Member
Nightfall Member
Estariol



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: At World's Dusk   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΤρι Αυγ 26, 2008 11:04 am

Χαλαράααα..Ξεκινάνε εξεταστικές...θα το postάρει το story και τις λοιπές πληροφορίες όταν θα έχει και το σχετικό χρόνο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Red-Eyes
Moderator
Moderator
Red-Eyes



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: To Story   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΤετ Αυγ 27, 2008 5:09 am

O.Κ. λοιπόν αφού η Χριστίνα δεν κρατιέται, ιδού λοιπόν η ιστορία του κόσμου:

Η ιστορία λαμβάνει χώρα στο φανταστικό βασίλειο της Kethenecia, ενός αρκετα εκτενούς στο βασιλείου με προτεύουσα την όμορφη Legara. Ένας λαϊκός μύθος αναφέρει πως, πριν από μια χιλιετία, ο πρώτος της βασιλιάς, Brandis Ravenmain, Half-Elf, έκανε συμφωνία με τον ίδιο το διάβολο ζητώντας ευημερία για τη χώρα του, και δικαιολογεί την ανάπτυξη και ευμάρια της χώρας μέχρι και σήμερα. Απόδειξη αυτής της συμφωνίας ήταν ένας κρύσταλος με το βαθυ-κόκκινο χρώμα του ρουμπινιού και μια περίργη, εξοπραγματική λάμψη, που κοσμούσε το σκήπτρο του βασιλιά, και που λέγεται πως είχε τη δύναμη να εκπληρώνει κάθε επιθυμεία, το Demon Stone. Χρόνια αργότερα, και με την τελευταια πνοή του πρώτου βασιλιά, η πέτρα λέγεται πως έσπασε σε 13 κομμάτια και από τότε τα ίχνη της χάθηκαν στη ροή της ιστοριας.

Και η Kethenecia συνέχισε να ευημερεί ενώ όλο και περισσότεροι εμπνέονταν στο δρόμο adventurer από την αναζήτηση των Demon Stones προς εκπλήρωση μιας ευχής... μέχρι που, πριν από περίπου 10 χρόνια, κάποιος κατάφερε να μαζέψει και τα 13 κομμάτια και να ψελίσει την ευχή του: "Shape the world of my dreams"...

Και έτσι ο κόσμος τελείωσε, ή τουλάχιστον θα είχε τελειώσει αν το συμβούλιο του Order Crimson Dawn, του αρχαίου τάγματος ιπποτών που είχε υδρίσει ο ίδιος ο Brandis Ravenmain, δεν είχε καταφύγει την τελευταία στιγμή σε ένα δαπανηρό Ritual, που λέγεται πως κόστισε της ζωές αυτών που το εκτέλεσαν, όπως και πολλών ακόμα, και με τη βοήθεια του Πλατινένιου Δράκου κατάφερε να σώσει ότι μπορούσε από τον κόσμο που κατακερματιζόταν και χάνοταν στο Elemental Chaos.

Ο κόσμος σώθηκε, αλλά τίποτα δεν είναι πλέον όπως ήταν. Η γή έχει κατακερματιστεί και έχει αλλάξει μορφή. Χαράδρες άνοίχτηκαν, βουνά δημουργήθηκαν και η θάλασα τραβήχτηκε καθώς ο κόσμος καταστρεφώταν, ενώ κομμάτια γής αποκολλήθηκαν και ακόμα αιωρούνται λίγα ή και εκατοντάδες μέτρα πάνω από το έδαφος της Kethenecia. Ο ουρανός έχει σκεπαστεί από σκούρα σύννεφα που αφήνουν λίγο φως να περάσει, ίσα-ίσα για να επιβιώσουν τα φυτά. Και ενώ τίποτα δεν είναι γνωστό για την τύχη αυτού που έκανε την ευχή, νέες δυνάμης αρχισαν να κάνουν την εμφάνισή τους. Ακούγονται φήμες για δαίμονες, ενώ άλλοι λένε πως primordials ήρθαν για να τελειώσουν ότι ξεκίνησε πριν από 10 χρόνια. Οι κάτοικοι φοβούνται, ενώ οι φυλές αν και εννόθηκαν πιο πολύ για να επιβιώσουν στον κατακερματισμένο κόσμο, εξακολουθούν να κατηγορούν η μια την άλλη για ό'τι έγινε. Παράλληλα ακούγονται πολλές θεωρίες για συνομωσίες και μυστικές σέκτες που τώρα κυνηγούν με πιο μεγάλη λύσσα τα θραύσματα της Demon Stone. Ο τωρινός βασιλιάς, Erik Ravenmain, μαζί με την κόρη του και την δεύτερη γυναίκα του, αν και καλός και δίκαιος, αδυνατεί να ανταπεξέλθει της κατάστασης, και όπως φαίνεται ίσως να γίνεται και αυτός στόχος καθώς έχει δισαρεστήσει πολλούς και ακούγονται φήμες για πραξηκόπημα. Και τα προβλήματα συνεχίζονται... Ισως εκείνο το Ritual να μην πέτυχε τελικά...

Σε αυτόν λιπόν τον κόσμο καλείται να επιβιώσει ο νέος adventurer. Κανονικά ξεκινάμε στο επίπεδο 3, αλλά αν έχετε σεδιάσει background, μπορούμε να το παίξουμε ξεχωριστά, από το απίπεδο 1, και να μπούμε στην κυρίως ιστορία στο επίπεδο 3.

extra πληροφορίες

The Order of Crimson Dawn:
το τάγμα αποτελείται κυρίως από Paladins του Bahamut, αν και μέλη άλλων κλάσσεων μπορεί να μπούν. Το τάγμα αποτελλείται από 3 στάθμες γνωστές από τη χαμηλότερη στη μεγαλήτερη ως: Order of the Shield, Order of the Sword & Order of the Crown. Έμβλημά του είναι τρείς ομόκεντροι, ημιτελείς χρυσοί κυκλοι, ένδειξη της ατέρμονης και ακόμα ανολοκλήρωτηε πορείας στπρος την τελειότητα και την ολοκλήρωση και στο κέντρο των κύκλων υπάρχουν μια ασπίδα με ένα σπαθί από πίσω της και με έμβλημα πάνω της ένα στέμα. Οι πανοπλοίες τους είναι μια σύνθεση από ρούχο, δέρμα και ατσάλι, σε μαυρο, πορθυρό, λευκό και χρυσό χρώμα, το οποίο αν και βαριά πανοπλία, δίνει την αίσθηση της ρόμπας των μοναχών. Σε σοβαρές μάχες λέγεται ότι φορούν την κουκούλα της πανοπλίας τους συνδιασμένη με ένα μαυρό προσωπείο χωρίς εμφανή χαρακτηρηστικά. Τα όπλα που χρησιμοποιούν φέρουν παρόμοια χρώματα και, όπως και οι πανοπλίες, φέρουν το έμβλημα του τάγματος. Τα μέλη του Τάγματος εκπαιδεύβονται στη μάχη και την πειθαρχεία και έχουν μάθη να ακολουθούν το Τρίπτυηο το οποίο αναφέρει "Εκτελω το καθήκον μου προς το Άστρο του Βορά και την Χώρα μου, Βοηθώ όλους όσους είναι σε ανάγκη, ανεξαρτήτου περιπτώσεως, και τηρω τον Κώδικα Τιμής των Ιπποτών". Το τάγμα ενθαρύνει τα μέλη στη χρήση εξωτικών όπλων, οπότε σπάνια ένας ιππότης έχει το ίδιο στύλ μάχης με κάποιον άλλον, αν και πολοί προτιμούν τη χρήση ασπίδας. To Τάγμα ελέγχει ένα συμβούλιο αποτελούμενο από τους τρείς αρχηγούς των τρειών στάθμεων και τους παλαιώτερους ιππότες του Order of the Crown. Μετά την καταστροφή, και διάφορες μάχες, το τάγμα εχει χάσει την παλιά του έγλη, μαζί και το 90% των μελών του, κυρίως των παλαιώτερων, ενώ έχει απομείνει ένα μικρό κομμάτι νεαρών κυρίως ιπποτών που προσπαθούν να ανασυγκροτήσουν τα κομμάτια του τάγματος. Έτσι το συμβούλιο αποτελείτε πλέων από νεαρούς ιππότες, που δεν έχουν όμως την ισχή των προκατόχων τους. Παράλληλα, οι νεαροι ιππότες πρέπει να αντιμετωπίσουνς τισ διαρκώς αυξανόμενες απειλές που εμφανίζονται στην Kethenecia.

The Iron Guards:
Η φρουρά του παλατιού αποτελείται από τα cream de la cream μέλη του κεθενισιακού στρατού καθώς και από τους στρατηγούς του. Η φρουρά περνά αυστηρή εκπαίδευση και είναι ικανη να αντιμετωπίσει οποιαδήποτε απειλή χτυπήσει το παλάτι του βασι΄λιά και τη Legara. Εκτός από φρουροι είναι και υπηρεσία κατασκοπίας και πληροφοριών, δυκτιωμένη παντου, ώστε να προλαβαίνει τις καταστροφές πριν γίνουν. Δυστυχώς απέτυχε μια φορά, πριν από 10 χρόνια. Σήμερα, όπως συναίβει και με τους ιππότες, οι φροθρά είναι μικρή και λιγότερο δυνατή. Ως αποτέλεσμα αναγκάστηκε να ανοίξει τησ γραμμές της σε νέο κόσμο, ο οποίος δεν μοιράζεται πλέον την εκπαίδευση και εμπειρια, ούτε την θέληση των βετεράνων, οδηγώντας τη φρουρα σε παρακμή. Η φρουρά φορά τις κλασσικές σιδερόφρακτεσ πανοπλίες, ενώ προτιμά τη χρήση ασπίδων, σπαθιών και λογχων. Οι στρατηγοί του είναι πίο επιλεκτικοί στην επιλογή των όπλων τους.

The High Towers of Legara:
Βάση του τάγματος των μάγων της χώρας και ταυτόχρονα κέντρο έρευνας και μάθησης, αποτελούν το στολίδι της πρωτεύουσας. Εδώ μπορεί κανείς να βρεί μερικούς από τους ισχυρότερους μάγους, αν και οι περισσότεροι χάθηκαν πριν από 10 χρόνια, καθώς λέγεται πως αυτοί σχεδιάσαν το Ritual που χρησημοποίησαν οι ιππότες, και βοήθησαν στην εκτέλεσή του, αν και αυτό δεν είναι σίγουρο. Στους πύργους εκπαιδεύονται αρκετοί νεαροί μάγοι σε μια 6ετή σχολή, αν και λίγοι την τελειώνουν με επιτυχία, ενώ ακούγεται οως κάποιες φορες οι γηραιότεροι μαγοι πέρνουν κάποιο πολλά υποσχόμενο νεαρό κατο από το φτερό τους και τον εκαπαιδεύουν κατ'ιδίαν. Οι τρείς γηραιότεροι μάγοι, και διευθύνοντες τους πύργους είναι, μαζί με τους τρείς στρατηγούς της φρουράς και τουε τρείς ταγματάρχες των ιπποτών, μέλη του συμβουλίου που βοηθά το βασιλιά να διοικεί τη χώρα του με επιτυχία. Ακούγονται φύμες πως εκτός από τη παραδοσιακή μαγεία, ασκούνται και άλλα είδη στη σχολή, είδη που περιλαμβάνουν συμφωνίες με δαίμονες ή άλλα πλασματα και που σπάνεια φτάνουν στο φως της ημέρας.

The Underground:
Ξεκίνησε ως εταιρία κλεφτών αλλά εξελίχτηκε σε μιά από τισ μεγλύτερες "υπόγειες" αλυσίδες με adventurers. Πλέων περιλαμβάνει μέλη αρκετών κλάσσεων σε μια περίεργη συσπείρωση μαφίας, με δικό της όμως αξιοσέβαστο στάτους και κώδικα τιμής. Η παρουσία της έγινε γνωστή πριν από 10 χρόνια όταν μετά την καταστροφή, ο αρχηγός προσέφερε μεγάλη και πραγματικά ανιδιοτελή βοήθεια στους πληγέντες, και εξελίσοντας την εταιρία σε μεγάλη εμπορική επιχείρηση που εννόνει των σήνερα διαμελησμένο κόσμο. Όπως είχε πεί και ο ίδιος ο αρχηγός "Δεν μπορείς να βγαλεις κέρδος από ένα κατεστραμένο κόσμο". Η εταιρία, εκτός του ότι απάσχολή ένα μεγάλο αριθμό ανθρώπων με "ιδιαίτερες" ικανότητες, παρέχει πολλών ειδών πληροφορείες, υπηρεσίες και είδη εμπορίου. Ακούγεται πως ίσως στο παρελθόν να έσει συνεργαστει με τη φρουρά και πως μέλη της εταιρίας η "φίλοι" της μπορούν να βραθούν παντου.

Αυτό καλείπτει πιστεύω επιλογές για όλους τουσ χαρακτήρες, εκτός των κληρικών που έχουν τισ δικές του εκκλησίες. Αν θέλετε φτιαξτε την ιστορία σας. Μπορείτε να δημιουργήσετε και δικά σας χωριά ή πόλεις ή και NPC αν χρειαστει, όλα όμως θα πρεπει να περάσουν από έγκρηση πριν εισαχθούν ή και μπορεί να αλλάξουν λίγο ανάλογα με τη κρίση μου. Απορείες γράψτε εδώ και στείλτε μου τισ ιστορίες σε PM
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Varthol

Varthol



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: .............................   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΤετ Αυγ 27, 2008 9:52 am

RED!!! Πες μου πως σου φανηκε το story μου!

Ισως να ειχε κατι μικρα κενα, αλλα δεν πειραζει!...

Τις λεπτομερειες τις συζηταμε απο κοντα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Estariol
Nightfall Member
Nightfall Member
Estariol



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: At World's Dusk   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΤετ Αυγ 27, 2008 12:51 pm

Nice!!!Μένει τώρα να δώ πότε θα προλάβω να φτιάξω το story του χαρακτήρα μου...Άσχετο αλλά αν ξεκινήσουμε level 3 τι εξοπλισμό είπες ότι θα έχουμε???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Red-Eyes
Moderator
Moderator
Red-Eyes



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: At World's Dusk   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΤετ Αυγ 27, 2008 8:28 pm

Πλήρης εξάρτηση στο +1 +100gp. Θα το χρειαστείτε. Όσοι ξεκινήσουν με δική τους ιστορία μπορεί να έχουν και τίποτα παραπανω, ποιός ξερει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dragonheart
Nightfall Member
Nightfall Member
Dragonheart



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: At World's Dusk   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Αυγ 28, 2008 6:08 am

Red-Eyes έγραψε:
O.Κ. λοιπόν αφού η Χριστίνα δεν κρατιέται, ιδού λοιπόν η ιστορία του κόσμου:
Τι γλυκούλης DM At World's Dusk - Σελίδα 2 Onion_msn_smilies-12
Red-Eyes έγραψε:
Πλήρης εξάρτηση στο +1 +100gp.
Αυτό είναι η απάντηση στον Αντρέα ή αφορά για το lvl 1? (γιατί και στο lvl 1, 100gp έχουμε)

Μόλις έφτασα σπίτιAt World's Dusk - Σελίδα 2 Cebollita_animated_onion-04... μέχρι το βράδυ θα σου έχω στείλει ένα story... βασικά το έχω ήδη σκεφτεί αλλά θα στο στείλω αργότερα γιατί θέλω να ρίξω έναν υπνάκο τώρα Sleep
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Estariol
Nightfall Member
Nightfall Member
Estariol



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: At World's Dusk   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Αυγ 28, 2008 7:56 am

Αφορά την απάντηση σε μένα....Στο λεβελ 1 για όσους παίξουν και το Background κομμάτι του χαρακτήρα τους ξεκινάνε με τα 100GP που παρέχει το PH για βασικό εξοπλισμό...


Τα παραπάνω αφορούν το λεβελ 3 αν ξεκινήσει ο χαρακτήρας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Varthol

Varthol



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: .........................   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Αυγ 28, 2008 1:21 pm

οταν λες +1 φανταστικε DM (σλουρπ σλουρπ lol! ) εννοεις
απλα +1 magic ή και +1 flaming ή δεν ξερω τι αναλογα απο
το level μας???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Estariol
Nightfall Member
Nightfall Member
Estariol



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: At World's Dusk   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Αυγ 28, 2008 2:29 pm

Ναι όντως...θέλει μια μια μικρή διευκρίνηση το θέμα...Καθώς στη συγκεκριμένη έκδοση το flaming όπλο=+1 όπλο και όχι +2 όπλο όπως ήταν στην 3.5(+1 enchantment και +1 ability)Τέλος πάντων...υπέθεσα πως εννοείς +1 σκέτο magic weapon/armor κλπ...οπότε εξόπλισα και αντίστοιχα το χαρακτήρα μου...

Γενικά θα ήταν ωραία να το διευκρινήσεις λίγο γιατί δεν νομίζω κάποιος να προτιμήσει ένα + 1 magic weapon από ένα + 1 Flameburst weapon...Κοίταξα τους σχετικούς πίνακες στο Player's Handbook και τα Equipment με ability που αντιστοιχούν σε χαρακτήρες μέχρι level 3 είναι τα ακόλουθα:

Weapon Related:

For Level 1 characters:
Magic +1

For Level 2 characters:

Resounding +1
Vicious +1

For Level 3 characters:

Duelist's +1
Flameburst +1
Frost +1
Pact Blade +1
Thundering +1


Armor Related:

For Level 1 characters:
Magic +1

For Level 2 characters:

Dwarven +1
Razor +1

For Level 3 characters:

Curseforged +1
Delver's +1
Eladrin +1
Fireburst +1
Sylvan +1

Holy Symbol Related:

For Level 1 characters:

Magic Holy Symbol +1

For Level 2 characters:

Symbol of Life +1

For Level 3 characters:

Symbol of Hope +1

Orb Related:

For Level 1 characters:

Magic Orb +1

For Level 3 characters:

Orb of inevitable continuance +1

Rod Related:

For Level 1 characters:

Magic Rod +1

For Level 2 characters:

Rod of Dark Reward+1

For Level 3 characters:

Rod of Corruption +1

Staff Related:

For Level 1 characters:

Magic Staff +1

For Level 2 characters:

Staff of fiery might +1

For Level 3 characters:

Staff of the War Mage + 1

Wand Related:

For Level 1 characters:

Magic Wand + 1

For Level 3 characters:

Wand of (Power Level 1) +1
Wand of Ray of Enfeeblement +1
Wand of Witchfire +1

Arm Slot Related:

For Level 2 characters:

Bracers of Mighty Striking

For Level 3 characters:

Bracers of the Perfect Shot
Shield of Protection

Feet Slot Related:

For Level 2 characters:

Acrobat boots

For Level 3 characters:

Catstep Boots

Hand Slot Related:

For Level 1 characters:

Burglar's Gloves

For Level 3 characters:

Gloves of Piercing

Head Slot Related:

For Level 1 characters:
For Level 2 characters:
For Level 3 characters:

Ναι προς απογοήτευση όλων δεν υπάρχει τίποτα εδώ Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

Neck Slot Related:

For Level 1 characters:

Amulet of Protection +1

For Level 2 characters:

Cloak of Resistance +1

For Level 3 characters:

Amulet of Health +1
Safewing Amulet +1

Ring Related:

Τζίφος...τίποτα με δύο λόγια

Waist slot Related:

For Level 2 characters:

Belt of Vigor

Wondrous Items Related:
Potion Related:


Τίποτα ξανά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Red-Eyes
Moderator
Moderator
Red-Eyes



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: At World's Dusk   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Αυγ 28, 2008 2:59 pm

loipon gia na to dieykriniso kai epeidi eimai kalos kai gia na min mpiftekiaso perissotero aftous pou tha kanoun story, mporeite na epileksete kai mia opiadipote +1 panoplia mehri lvl2, kathos kai ena mono apo ta ypoloipa magic items mehri lvl2ena opoiodipote +1 oplo h implement mehri lvl2. Ektos auton ehete kai 100gp. Ayto den yshiei gia osous ehoun story, dld, pros to paron ton Mihali kai ton Kosta, oi opoioi tha exoun diaforetiki ekseliksi kai me tous opoious tha asholitho prosopika. osoi alloi theloun background na to steiloun sidoma.

Mihali, to story sou egkrinetai, alla thelo ligo pio polles leptomeries gia to parelthon sou, ena general-goal-in-life i kapoia alli epidioksi pou tha mporousa na prostheso sto story

kai epeidi ksero pos i hristina tha rotisei gia xtra dieukriniseis, ennoo

(Standard Starting Gear as listed in PHB p.222) + (one weapon of up to lvl2 from the list on PHB p. 232 OR one implement of up to lvl2 from the lists on PHB p. 237-244) + (one armor of up to lvl2 from the list on PHB p.228) + (one other magic item from the lists on PHB p.244-255) + (100gp which u can spend on any of the above lists or elsewhere)

pio periliptika den nomizo pos ehei noima na to po. an do mellontiko post epi tou thematos na perilamvanei erotimatiko, o poster troei ban apo to campaign.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Varthol

Varthol



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: .............................   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Αυγ 28, 2008 3:19 pm

Λοιπον:

Background: Απο τις μερες που ηταν πολυ νεος ο Gragonis εκπαιδευοταν μαζι
με αλλους νεους Dragonborn, down the path of the fighter... Παρ'ολα αυτα
ο Gragonis ανηκε στο "προικισμενο 1/10" που ειναι καποιος Dragonborn που
εχει καλυτερη αισθηση τακτικων και αρχηγειας. Ετσι μαθαινοντας τα πιο βασικα of
martial combat ο Gragonis εγινε Warlord υστερα...

Παρον: Μην εχοντας κανεναν λογο να θελει να γυρισει πλεον σπιτι, ουτε ξeρωντας πως
να βρει τον Paladin ή τον Caid, το μοναδικο που τον ενδιαφερει αμεσα ειναι να ξεπληρωσει
την χαρη στους φρουρους του βασιλια. Σαν LG χαρακτηρας τον ενδιαφερει να υπερασπιζεται
τα ιδανικα του και να προστατευει τους φιλους του και τους αδυναμους. Πιστευει στον Bahamut,
αλλα θεωρει οτι ο οποιοσδηποτε πρεπει να εχει πιστη στον εαυτο του και να ψαχνει για την δυναμη
μεσα στη ψυχη του, και οχι να νιωθει εξαρτημενος απο μια μεγαλυτερη δυναμη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dragonheart
Nightfall Member
Nightfall Member
Dragonheart



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: At World's Dusk   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Αυγ 28, 2008 3:55 pm

Μιχάλη... σε pm στείλ' το καλεεεεε Laughing

Red-Eyes έγραψε:
kai epeidi ksero pos i hristina tha rotisei gia xtra dieukriniseis
get out of my head yami affraid lmao

Red-Eyes έγραψε:
pio periliptika den nomizo pos ehei noima na to po. an do mellontiko post epi tou thematos na perilamvanei erotimatiko, o poster troei ban apo to campaign.
Όχι φανταστηκέ DM, τα καταλάβα όλα... γράφω background τώρα... cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Red-Eyes
Moderator
Moderator
Red-Eyes



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: At World's Dusk   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Αυγ 29, 2008 1:28 am

ty, Mic. auto mou arkei.

Antrea den ksero ti kai pos alla mallon tha prepei na synenoitheis me ton bounder gia to thema Elf-Drow. Den tha katevazo pali ego papades gia na paizete eseis stin idia omada. Kanoniste metaksi sas story, vrite ta kai peite mou
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Estariol
Nightfall Member
Nightfall Member
Estariol



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: At World's Dusk   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Αυγ 29, 2008 1:47 am

Worry not!!! Το έχω είδη σκεφτεί, η ανεχτικότητα μου στα Drow θα οφείλεται στο background story μου...το οποίο θα είναι λίγο επηρεασμένο από αυτό:


A Fractured Family

Σε μια απίστευτα συνοπτική έκδοση η ανεχτικότητα μου οφείλεται στα εξής:

Οι φυλες Drow, Elf, Eladrin κάποτε ήταν μια φυλή, που ζούσε στο Feywild, εννομένη και ισχυρή πέρα από κάθε φαντασία...

Ένα από τα όνειρα των Eladrin, και ο λόγος που προσπαθούν να ανέχονται τα Drow, είναι ότι με το καιρό οι 3 φυλές θα γίνουν πάλι μία και ότι έτσι θα αναστηθούν και πάλι οι δόξες των παλιών ημερών... Όπότε ο χαρακτήρας μου θα είναι ένα από τα λίγα Elf που υιοθετούν την παραπάνω ιδέα, των μακρινών τους ξαδέλφων τους Eladrin....

Για περιτταίρο λεπτομέρειες περίμενε το Background story μου...Διάβασε και το άρθρο στο link που παραθέτω....Εξηγεί το πώς και το γιατί χωρίστηκαν οι Φυλές των Eladrin, Elf και Drow...Πιστεύω θα σου αρέσει σαν άρθρο και story...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dragonheart
Nightfall Member
Nightfall Member
Dragonheart



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: At World's Dusk   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Αυγ 29, 2008 6:42 am

Εγώ (eladrin wizard) έχω ένα σκοπό, ένα στόχο και δεν έχω χρόνο για να ασχολούμαι με τους drow lol!

Αν θες background για το αν μου αρέσουν ή μισώ ή και εγώ δεν ξέρω τι για τους drow, πες το και θα σου απαντήσω όταν γυρίσω από την δουλειά :|
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Varthol

Varthol



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: .........................   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Αυγ 29, 2008 10:14 am

Μαλιστα, πειτε στον DM οτι τελικα ειστε 3 (ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ) μακρινα ξαδελφια...
Ισως τον πεισετε καπως...
lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Estariol
Nightfall Member
Nightfall Member
Estariol



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: At World's Dusk   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Αυγ 29, 2008 10:42 am

Γιατί? Σου φαίνεται περίεργο???Απλώς ο ένας έκατσε πολύ ώρα στον ήλιο lol!


Πέρα από την πλάκα διαβασε το άρθρο που παραθέτω στο προηγουμενό μου post...

Blacksnake θα στο συνιστούσα να το διάβαζες και εσύ, και γενικότερα όποιος θα παίξει Elfoειδή χαρακτήρα(Eladrin,Drow, Elf)
αναλύει πολύ ωραία τις 3 αυτές φυλές...


Υ.Γ.Παντελώς άσχετο αλλά...Red θα συνεχίσεις καθόλου το Fanfic σου, το Shadows Unleashed??? To έχεις κόψει σε ωραίο σημείο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Varthol

Varthol



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: .............................   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Αυγ 29, 2008 12:34 pm

το'χω διαβασει... μην μου ανυσηχεις...

και παλι βεβαια, ακομα και αν δεν ειστε directly hostile ο
ενας στον αλλον, μην αρχισετε και αγαπημενοι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dragonheart
Nightfall Member
Nightfall Member
Dragonheart



At World's Dusk - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: At World's Dusk   At World's Dusk - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Αυγ 29, 2008 2:55 pm

Estariol έγραψε:
Γιατί? Σου φαίνεται περίεργο???Απλώς ο ένας έκατσε πολύ ώρα στον ήλιο lol!
*whispers a little secret to her little bro lol* του έριξα Fireball την ώρα που κοιμόταν και "άρπαξε" λίγο... εγώ φταίω που κοιμήθηκε εκεί που έκανα εξάσκηση; Suspect

Τεράστιο το άρθρο αλλά θα το διαβάσω... αν όχι σήμερα, αύριο ή μεθαύριο το πολύ cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
At World's Dusk
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Nightfall :: Dungeons And Dragons-
Μετάβαση σε: