Nightfall
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Nightfall

Forum of the team Nightfall
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!

Πήγαινε κάτω 
+2
Dragonheart
Red-Eyes
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Red-Eyes
Moderator
Moderator
Red-Eyes



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΔευ Ιουν 09, 2008 12:50 am

Για όσους δεν το παρατήρησαν ακόμα, πριν από λίγεσ μέρεσ κυκλοφόρησε η 4η έκδοση του πιο διάσημου επιτραπέζιου όλων των εποχών! (ναι αναφέρομαι στο D&D, αλλιώς δεν θα έγραφα σε αυτό το μέρος του forum...)

Η νέα έκδοση αναμένεται να φέρει νέο αέρα στο παιχνίδι, αν και πολλοί ήταν αφτοι που αντιμετώπισαν την αλλαγή με προκατάληψη.

Η νέα έκδοση μειώνει τισ κλάσεις στισ απόλητα απαίτητες (τουλάχιστον μέχρι να βγουν τα πρώτα supplements), μειώνει τα skills, και ανανεώνει την εκπαίδευση και χρήση τους, απλοποιεί αισθητά τουσ κανόνες και αλλάζει τελείως το συστημα ανάπτηξης χαρακτήρων, όπως και το σύστημα μάχης.

Πλέον υπάρχουν 30 επίπεδα, χωριζώμενα σε 3 tiers (heroic, paragon & epic), ενώ κάθε κλάση έχει προσωπική λίστα ικανοτήτων και κινήσεων, επιθετηκών, αμυντικών και "utility", τις οποιες μπορεί να χρησιμοποιεί at will, per encounter και per day. Έτσι πχ ο Wizard μπορει να κάνει άπειρα cantrips & Magic Missiles την ημέρα, 1 Shield/encounter, ενώ η Fireball απαιτει ειδική συγκέντρωση και προετοιμασια και μπορεί να εκτελεστει μόνο μια φορα την ημέρα.

Αξιόλογη είναι επισεις η παρουσία αρκετών υσχιρών μαγικών της προηγούμενης έκδοσης υπο μορφη χρονοβόρων και πολιέξοδων Rituals, εν αρχή διαθέσιμα μόνο σε μάγους και κληρικούς και κατ'επέκταση μεσω εκπαίδευσης, σε όλους.

Έντονη είναι πλέων και η αίσθηση συνεργασίας ανάμεσα στουσ παίκτεσ, σε αντίθεση με την προηγούμενη έκδοση όπου απλώς οι παίκτες συναγωνίζονταν ο ένας τον άλλο σε δύναμη. Πλέον, τα ΗΡ ειναι περιορισμλενα, η ζημιά που μπορεί να κάνει κανείς είναι περιορισμένη (καλα, όχι και τόσο), η ζωη του παικτη, λογο ροής τησ μάχης, ανεβοκατεβαίνει σαν ασανσέρ, οι ποζεριές και οι φαντασμαγορικές κινήσεισ είναι πλέον έμφυτες και διαθέσιμες σε όλουσ και ο μόνος τρόπος για να προσπεράσεισ κάθε εμπόδιο είναι η συνεργασία και το δέσιμο της ομάδας.

Ξεχζάστε πλέον τον Fighter κάνει 9 επιθέσεισ με 40bonus damage η κάθε μια, και τον Wizard που σκοτώνει με ένα ξόρκι, και υποδεχτήτε "ανθρώπινους" και "γειωμένους" χαρακτήρες που δεν το έχουν όμως σε τίποτα να γλυστρίσουν πάνω στησ σκάλεσςκάνοντας skate με μια ασπίδα, να charge-αρουν θεαματικά και να κάνουν απίστεφτα stunts.

Όμως επειδή ένα post είναι αδύνατο να τα χωρέσει όλα (εκτός αν ποσταρω το βιβλίο Twisted Evil ), όσοι συνάδελφοι-ομοπαθείς δεν έηετε την οικονομικοί δυνατότητα να πιάσετε στα χέρια σας τη νέα έκδοση, τρέξτε τώρα στο www.mininova.org και αναζητήστε το Dungeons & Dragons 4E (ναι τα βιβλία κυκλοφορούν on-line εδω και σχεδόν 10 μέρες)

Περιμένω τισ απόψεις σας απι του θέματος καθώς και σχολιασμό των ανανεωμένων συστημάτων και κανόνων! Καλή διασκέδαση Gamers!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dragonheart
Nightfall Member
Nightfall Member
Dragonheart



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΔευ Ιουν 09, 2008 4:37 am

Και είχα την απορία πότε θα κυκλοφορήσει.... τρέχω με χίλια να το κατεβάσω...

Προβλέπω αυτό το καλοκαίρι πολύ διάβασμα... d&d, japanese, death noteΗ 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Onion_msn_smilies-24 και karate Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Onion_msn_smilies-12
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Estariol
Nightfall Member
Nightfall Member
Estariol



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΔευ Ιουν 09, 2008 10:48 am

Dragonheart έγραψε:
Και είχα την απορία πότε θα κυκλοφορήσει.... τρέχω με χίλια να το κατεβάσω...

Προβλέπω αυτό το καλοκαίρι πολύ διάβασμα... d&d, japanese, death noteΗ 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Onion_msn_smilies-24 και karate Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Onion_msn_smilies-12



Karate??? Shocked Shocked Shocked lol! lol! lol! Ante kai me to kalo 7 Iouniou(tote teleiono eksetastiki) ksekiname campaign 4th Edition!!!Exo eidi diabasei tis protes 100 selides tou PH!!! lol! lol! lol! afro afro afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Red-Eyes
Moderator
Moderator
Red-Eyes



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΔευ Ιουν 09, 2008 2:46 pm

Τι να πέρδουν 100 σελίδες... το βράδυ τησ πρώτης ημέρας που το κατέβασα, δεν κοιμήθηκα...

Και καθώς μόλις επέστρεψα από το preview event της Κάισσα, έχω να πώ ένα πράγμα: Η ΕΚΔΟΣΗ ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!!!! Το συστημα μάχης, αν και ακόμα ασαφές και πρωτόγνωρο, είναι απλά απίστευτο! Παίξαμε μόνο με preconstructed base classes (Fighter, Cleric, Wizard, Rogue) και παρόλο που δεν έπαιξα με χαρακτήρα της επιλογής ή της αρεσκείας μου, πορώθηκα μέχρι αϊδίας!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΠΑΛΙ!!!! (/slammyheadagainstawalllikeiactuallyenjoyit!)

Υ.Γ. Μου τελειώνουν και τα χάπια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dragonheart
Nightfall Member
Nightfall Member
Dragonheart



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΔευ Ιουν 09, 2008 3:53 pm

Αντρέα... ο ξάδερφος μου θα μου μάθει μερικές κινήσεις (ο ίδιος πήρε την πρώτη του ζώνη)

Διάβασα το μισό (απλή ανάγνωση) και το παράτησα... δεν κατάλαβα τίποτα... πολύ μπερδεμένο είναι... πολύ συμπυκνωμένο και έχω χάσει το μπούσουλα...

Που είναι οι prestige? Χάθηκαν και τη θέση την πήραν οι ειδικότητες (epic και paragon)? Με τα spell περίπου κατάλαβα τι γίνεται...
Ο wizard προετημάζει spell? γιατί δεν είδα κάτι τέτοιο... εξαφανίστηκε αυτό το σύστημα και την θέση του την πήρε αυτό που λέει daily κτλ?!

Κάθε lvl o χαρακτήρας μαθαίνει κάτι διαφορετικό... πως να τα μάθω απέξω?!

Ο dragonborn είναι άσχημος αλλά ο elardin (αυτός είναι για wizard?!) είναι ο αγαπημένος μου.

Ο warlord είναι σαν fighter ή δεν κατάλαβα καλά?

Συμπέρασμα:
Estariol έγραψε:
Ante kai me to kalo 7 Iouniou(tote teleiono eksetastiki) ksekiname campaign 4th Edition!!!
... εγώ τώρα νιώθω ότι δίνω εξεταστική στην 4rth edition και προβλέπω ότι θα πατώσω Shocked

Είμαι η μόνη του έχω μπερδευτεί? Μου φαίνεται πολύπλοκο Crying or Very sad

PLZZZZZZZZZZZZZ απαντήστε στα ερωτήματα μου waaaa Crying or Very sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Varthol

Varthol



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τεστ επιτυχες!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΤρι Ιουν 10, 2008 1:18 am

Εγω και ο Red δοκιμασαμε χθες την 4th! Απλα τα σπαει! Η εκδοση δεν μπορουσε να 'ανι (πολυ) πιο γαματη! Και μαλιστα και απο level 1 κιολας, με οποιαδηποτε class!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Estariol
Nightfall Member
Nightfall Member
Estariol



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΤρι Ιουν 10, 2008 2:06 am

Μόλις αγόρασα το PH!!!!(Βασικά ήθελα να αγοράσω το Heroes of Might and Magic Collectors Edition αλλά είχε τελειώσει....RAGE!!! HATE!!!! ANGER!!!! GRRRRRAAAAA!!!!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dragonheart
Nightfall Member
Nightfall Member
Dragonheart



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΤρι Ιουν 10, 2008 7:53 am

Παιδιά όταν καταλάβετε πως λειτουργεί(γιατί αν είχατε καταλάβει, θα είχατε απαντήσει lmao) αυτό το πολύπλοκο σύστημα, εξηγήστε και σε μένα Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Onion_msn_smileys-21
Όταν έχω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ώρες ελεύθερες (ή μερες), θα το ξαναδιαβάσω μπας και βγάλω καμιά άκρη... η c++ πιο εύκολη είναι Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Cebollita_animated_onion-15

Varthol έγραψε:
Απλα τα σπαει!
... σε μένα να δεις τι σπάσιμο νεύρων έχει κάνει Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Cebollita_animated_onion-21
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Estariol
Nightfall Member
Nightfall Member
Estariol



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΤρι Ιουν 10, 2008 9:00 am

Dragonheart έγραψε:
Παιδιά όταν καταλάβετε πως λειτουργεί(γιατί αν είχατε καταλάβει, θα είχατε απαντήσει lmao) αυτό το πολύπλοκο σύστημα, εξηγήστε και σε μένα Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Onion_msn_smileys-21
Όταν έχω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ώρες ελεύθερες (ή μερες), θα το ξαναδιαβάσω μπας και βγάλω καμιά άκρη... η c++ πιο εύκολη είναι Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Cebollita_animated_onion-15



Βασικά είναι πολύ πιο απλό το σύστημα από το παλίο...αλλά να κάθομαι να το αναλύω μέσο forum είναι κάπως...οπότε όταν βρεθούμε από κοντά θα στο εξηγήσω ευχαρίστως....Τα βασικά του συστήματος τα έμαθα σε περίπου 30 λεπτά με μια απλή ανάγνωση...Έχω ήδη φτίαξει τον 1ο μου χαρακτήρα της 4ης (Ranger LV.1 Elf) και με την πρώτη ευκαιρία θα φτιάξω και έναν Wizard-Eladrin


....και για να απαντήσω σε μερικές από τις απορίες σου... Ναι δεν υπάρχουν πια prestige class και πήραν τη θέση τους τα paragon και epic ως ένα βαθμό...
Για τα spell έχουμε τα Daily/At Will/ Per Encounter/ Rituals δεν προετοιμάζει πια τα σπελ του όπως στην 3.5 αλλά τα χρησιμοποιεί ανά πάσα στιγμή αυτά που ξέρει όπως ήταν ο Sorcerer.
Πρακτικά ο Sorcerer συγχωνεύτηκε με τον Wizard και Warlock....
Τα μόνο που "προετοιμάζει" είναι τα Ritual

Ο Warlord είναι κάτι μεταξύ Fighter και Marshal της 3.5...Αν δεν ξέρεις τον Marshal δες τον στο Miniatures Handbook της 3.5 στην 12 σελίδα...Πρακτικά πάντος ναι...είναι σαν τον Fighter...

Οποιαδήποτε race μπορεί να γίνει Wizard αλλά ναι οι Eladrin (και οι Human)είναι οι δύο καλύτερες για Wizard κατά τη γνώμη μου...

O πίνακας που λέει τι παίρνει η κάθε κλάση σε κάθε Level είναι στη σελίδα 29 του Player's Handbook

Τα class abilities η κάθε κλάση τα παίρνει στο level 1...Απλώς όταν μεγαλώνεις σε λέβελ επιλέγεις πια Power θα πάρεις,
και αυτά που θα διαλέξεις είναι το μόνο που σε ενδιαφέρει να μάθεις τι κάνουν για αρχή...


Άσχετο αλλά όσοι πάρουν τώρα τα Player's Handbook και Dungeon Master Guide παίρνουν τζάμπα και Deluxe Character Sheet και Dungeon Master Screen όταν κυκλοφορήσουν...Σε 1 με 2 εβδομάδες... Laughing Laughing Laughing Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Varthol

Varthol



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: A Group of Adventurers...   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΤρι Ιουν 10, 2008 9:34 am

Βλεπω ειδη πως θα'ναι η ομαδα μας...
Bounter --> AnyRace Wizard/Paragon: Blood Mage
Αντρεας --> Elf Ranger/Paragon: Battlefield Archer (νομιζω)
Μιχαλης (Εγω) --> Dragonborn Warlord/Paragon: Sword Marshal
Βαγγος --> AnyRace Paladin/Paragon: ???
Αγγελος --> Halfling Rogue/ Paragon: ???
Red --> Elf Ranger/Paragon: Pathfinder
Χριστινα --> Dragonborn (μαλλον) Wizard ή Warlock /Paragon: ???

και ναι, αν αναρωτιεσαι Βounter, ο Blood Mage ειναι ο Blood Magus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dragonheart
Nightfall Member
Nightfall Member
Dragonheart



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΤρι Ιουν 10, 2008 10:11 am

Αντρέα... περίπου έχω πάρει μια ιδέα, δεν μπορώ να πω ότι τα έχω ξεκαθαρισμένα όλα στο μυαλό μου, απλά είναι όλη η γνώση ένα κουβάρι lol
Varthol έγραψε:
Χριστινα --> Dragonborn (μαλλον) Wizard ή Warlock /Paragon: ???
ο eladrin ταιριάζει περισσότερο... ο dragonborn πιο πολύ για fighter μου κάνει... δεν ξέρω τι θα κάνω... μπορεί και να σας ξαφνιάσω (π.χ. με battle cleric) ... όταν τα καταλάβω πλήρως την λειτουργία της καινούργιας έκδοσης, θα δω τι θα φτιάξω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Varthol

Varthol



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Dragonbrorn -or- Elandril   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΤρι Ιουν 10, 2008 10:43 am

Δικιο εχεις Χριστινα, απλα σε ειχα συνιθησει με τους Δρακο-Sorcerers στην 3η εκδοση...

Και στο Dragon #364 βγηκε ο Warforged σαν κανονικη race με feats, stats, paragon paths, κτλ...
Αρα παιζει, σωστα? χεχε... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Estariol
Nightfall Member
Nightfall Member
Estariol



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΤρι Ιουν 10, 2008 1:19 pm

Και για τους προσεχτικούς αναγνώστες....στο Player's Handbook σελίδα 54 δηλώνει ξεκάθαρα ότι οι Barbarian , Druid και Monk(ανάμεσα στα άλλα... ) θα εμφανιστούν σε επόμενα βιβλία με νέο power source:

Τα Power source που θα προσθέσουν είναι τα :

1.Elemental
2.Primal (Barbarian,Druid)
3.Ki (Monk)
4.Psionic (Psionic προφανώς)
5.Shadow
Προσθέτωντας και τα 3 που έχουμε θα έχουμε συνολικά 8 power sources τελικά
6.Arcane
7.Divine
8.Martial

Με αυτά τα power sources,πιστεύω καλύπτουν άνετα και τις 48(ή 52 έχω την αίσθηση ότι μου διαφευγουν μερικές) βασικές κλάσεις της έκδοσης 3.5 ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Red-Eyes
Moderator
Moderator
Red-Eyes



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΤρι Ιουν 10, 2008 2:23 pm

Καλά όλα αυτα αλλα προσωπικα, τελειώνοντας και την ανάγνωση του DMG, μου διαφεύγει ένα από τα πιο σημαντικα θέματα στο PHB & DMG... Έχει κανείς ιδέα που στα κακάκια αναφέρεται το tarting gear & wealth? Ανεφέρεται πουθενα ή είνα DM disgressioned?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SouL
Moderator
Moderator
SouL



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΤρι Ιουν 10, 2008 2:26 pm

Ego eimai tapi , AAAAAA!!!!!! affraid affraid

ala meta tis 25 pao na paro PH lipithika pou dn exi druid ala dn pirazi fighter ta spai Very Happy!!!
thelo na kano diamorfosi fighter me one handed kai aspida.Race: Dawrf
Logo ipsous thame mia kinoumeni aspida paizi ?Oo
Y.G. charger me bull rush klp. klp. :P (ginete o charger na chargari me aspida etc?Oo)
Xaraktiristika char: ena kontos nanos(ti ekpliksi kontos nanos :P) me mavro makri mali terastia mplegmeni mavri geniada siopilos otan dn einai se gledia i maxi (poso siopilos mpori nane einai dawrf me plate who knows :P).sto Glenti dn einai kai o protos gletzes ala stin maxi einai aplos liontari pou dn fovate tipota afto vevea einai kako gt einai kai kserokefalos, mia fora ta ixe vali me enan epica epidi tou ipe oti to mousi tou dn einai oreo....apo tote exi mini ftoxos gt edose ola tou ta lefta sta gem....kapioi ton lene trelo gt exi di tin ali plevra kai einai sovaros(giafto dn t aresi na glentai)....:P taspasa pali.... afro lol! afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Red-Eyes
Moderator
Moderator
Red-Eyes



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΤρι Ιουν 10, 2008 2:31 pm

Και ως συνήθως ο Στέλιος μπερδεψε αυτο το thread με αλλο, και συγκεκριμένα αυτο με τις διαμορφώσεισ χαρακτήρων... I'm getting too old for this job...

Αναφορικά με τον ongoing campaign μου, δεδομένου ότι όπως βλέπω το πρόγραμμα, οποιοδήποτε session αναβάλεται μέχρι Σεπτεμβριο, με ίσως ένα ή δύο στο διάστημα 7-11 Ιουλίου, έχω ήδη ξεκηνίσει την μετατροπή σε 4η έκδοση, την οποία δεν ξέρω κατα πόσο όμως θα ακολουθήσω, καθώς το νέο σύστημα θα αλλάξει πολλά. Εγώ ήδη έχω ξεκηνίσει τις μετατροπές, για να δώ πως δουλεύει το σύστημα, αλλα θέλω να το συζητήσω και με τους συμμετέχοντες.

Σημείωση: Τονίζω τον όρο "συμμετέχοντες" που αναφέρθηκε στην προηγούμενη ακριβώς προταση...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SouL
Moderator
Moderator
SouL



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΤρι Ιουν 10, 2008 2:36 pm

Red-Eyes έγραψε:
Και ως συνήθως ο Στέλιος μπερδεψε αυτο το thread με αλλο, και συγκεκριμένα αυτο με τις διαμορφώσεισ χαρακτήρων... I'm getting too old for this job...
Ataka Bounder... scratch Niothis?:Pgia tin 4h ekdosi milao....ekane kapies erotisis oute pou tis ides -_- anyway aplos egrapsa liho apo to istorikoto char...:scratch:kalimera ora gia ipno ....

θέλω να το συζητήσω και με τους συμμετέχοντες.

Red-Eyes έγραψε:
Σημείωση: Τονίζω τον όρο "συμμετέχοντες" που αναφέρθηκε στην προηγούμενη ακριβώς προταση...
scratch eimai mesa se aftous?na ksero na krifto dld :P...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Soulkeeper στις Τρι Ιουν 10, 2008 2:42 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Estariol
Nightfall Member
Nightfall Member
Estariol



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΤρι Ιουν 10, 2008 2:39 pm

Red-Eyes έγραψε:
Καλά όλα αυτα αλλα προσωπικα, τελειώνοντας και την ανάγνωση του DMG, μου διαφεύγει ένα από τα πιο σημαντικα θέματα στο PHB & DMG... Έχει κανείς ιδέα που στα κακάκια αναφέρεται το tarting gear & wealth? Ανεφέρεται πουθενα ή είνα DM disgressioned?

Παραθέτω απόκομα από σελίδα 18 στο Player's Handbook:

You begin your career at 1st level with 100 gold pieces,
enough to equip yourself with basic gear (and maybe
have a few coins left over).

Ακριβώς πάνω από την παράγραφο


Fill in the Numbers


Τα έχεις διαβάσει πολύ στα γρήγορα...
Προσωπικά τα πάω σελίδα σελίδα,ολόκληρα...Ναι έχω διαβάσει την εισαγωγή και θα διαβάσω και τα Credits,και ναι όσο τραγικό και να σας ηχεί δεν έχω παραλείψει ούτε μια σελίδα...αυτή τη στιγμή, ωρα 11:38 το βράδυ είμαι σελίδα 121 και συνεχίζω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Red-Eyes
Moderator
Moderator
Red-Eyes



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΤετ Ιουν 11, 2008 2:09 am

Σωστος ο Αντρίκος, ειχα δώσει πιο πολυ βάση από το character races και μετα και κυρίως στους κανόνες.

BTW, πως σας φαίνεται το νέο point system? κανει λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα, αλλά από την άλλη και οι ίδιοι οι χαρακτήρες δεν θέλουν πάνω από 3 στατιστικά για να ξεκινήσουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Estariol
Nightfall Member
Nightfall Member
Estariol



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΤετ Ιουν 11, 2008 3:03 am

Αν αναλογιστείς ότι τα στατιστικα ανεβαινουν δύο δύο... είναι άψογο!!!! 2 στατ να πας στο 15 στο λεβελ 4 και τα δύο τα πας 16
και στο κάτω κάτω ξεκινας με 8 10 10 10 10 10 και μετά βαζεις τους 22 πόντους και οχι όπως παλιά 8 8 8 8 8 8 με 22 πόντους(σελίδα 169 Dungeon Master's Guide 3.5)....
πρακτικα είναι σαν να παίζεις με 32 point system(φαντάσου στην 4 να παίξεις με 32point system Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dragonheart
Nightfall Member
Nightfall Member
Dragonheart



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΤετ Ιουν 11, 2008 5:21 am

Red-Eyes έγραψε:
BTW, πως σας φαίνεται το νέο point system? κανει λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα, αλλά από την άλλη και οι ίδιοι οι χαρακτήρες δεν θέλουν πάνω από 3 στατιστικά για να ξεκινήσουν.
Estariol έγραψε:
Αν αναλογιστείς ότι τα στατιστικα ανεβαινουν δύο δύο... είναι άψογο!!!! 2 στατ να πας στο 15 στο λεβελ 4 και τα δύο τα πας 16
.........αν δεν παίξουμε campaign πάνω στην 4 έκδοση, δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να το μάθω το σύστημα ούτε να το θυμάμαι. Dεν είμαι καλή στο διάβασμα/θεωρία, ότι διαβάζω το ξεχνάω lol
Πρέπει να το διάβασα αλλά δεν θυμάμαι, κάτι με τα στατιστικά που ανεβαίνουν kata 2 κάτι μου θυμίζει... αλλά αμυδρά scratch

Που θα πάει... αν το διαβάσω 100 φορές, μπορεί να το μάθω lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Red-Eyes
Moderator
Moderator
Red-Eyes



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΤετ Ιουν 11, 2008 7:16 am

Ναι, πλέον ξεκινάς με βάση 5χ10 και ένα 8 για στατιστικά και μετα συνεχίζεις με 22 πόντους, με τη διαφοάα όμως ότι πληρώνεις 1-1 μεχρι το 13, 2-1 για τα 14-15-16, 3-1 για 17 και 4-1 για 18.

Από εκεί και πέρα όταν φτάσεις τα επίπεδα 4, 8, 14, 18, 24 και 18 βάζεις +1 σε 2 στατιστικά σου (όχι τα ίδια). Επιπλέον στα επίπεδα 11 και 21 προσθέτεις +1 σε ΟΛΑ τα στατιστικά σου.

Και δεδομένου ότι βάζεισ παντού το μισό σου lvl, ναι πλέον ένας 20αρης είνα καλύτερος σε όλα από έναν αρχάριο 1λεβίτη (Ναι, μέχρι και ο Fighter μπορει να ρίξει με επιτυχία Perception Check ενάντια σε σχεδόν οτιδήποτε)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Varthol

Varthol



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Convertion is hard   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΤετ Ιουν 11, 2008 7:38 am

Θα την συνηθισουμε και αυτη την εκδοση αργα ή γρηγορα... και Red το να μετατρεψεις τo campaign σου σε 4th θελει δουλεια... Ξερε οτι ολοι οι παικτες θα αλλαξουν ειτε Race ειτε Class...
:?:
Το Σαββατο 11:00 εχει η Καισσα Χαλανδριου D&D. Oποιος θελει ερχεται... εγω τουλαχιστον θα παω...
μουχαχα! :P
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zaraki_Kenpachi
Nightfall Member
Nightfall Member
Zaraki_Kenpachi



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΠαρ Ιουν 13, 2008 4:02 am

Varthol έγραψε:
Θα την συνηθισουμε και αυτη την εκδοση αργα ή γρηγορα... και Red το να μετατρεψεις τo campaign σου σε 4th θελει δουλεια... Ξερε οτι ολοι οι παικτες θα αλλαξουν ειτε Race ειτε Class...
:?:
Το Σαββατο 11:00 εχει η Καισσα Χαλανδριου D&D. Oποιος θελει ερχεται... εγω τουλαχιστον θα παω...
μουχαχα! :P

Δεν ειναι στις 11, στις 12 ειναι!!!! Εγω θα ερθω παντως... cheers :bounce:
Ασχετο, δεν ειναι σα να παιζεις 32 point system, διοτι απο το 13 στο 14 θελει 2 πονους πλεον.... :pale:
Βασικα οπως το ειδα, ενω στην 3,5 εκδοση ητανε ψιλομπροκεν και οι χαρακτηρες φτανανε τρελα στατ τωρα θα εχεις 2 υψηλα, ενα αρκετα μεγαλο και τα αλλα 3 χαμηλα... και εν μερει στεκει, διοτι το οτι εισαι ηρωας δε σημαινει οτι εισαι και καλος σε ολα...

Ο Rogue και ο Ranger παντως ειναι ΠΟΖΕΡΑΔΕΣ μεχρι αηδιας!!!!!! :geek:
Και επιτελους σκαει ο ρογκας καλο damage... βεβαια αν θες να σκασει θα πρεπει να του παρεις weapon proficiency(katar) :arrow: high critical, off hand η rapier... διοτι το daggerακι σκαει 1d4 και ειναι λιγο μουφα...

Αντρεα παρατηρησες φανταζομαι οτι το longbow πλεον σκαει 1d10 ετσι???? afro afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dragonheart
Nightfall Member
Nightfall Member
Dragonheart



Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!   Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! EmptyΣαβ Ιουν 14, 2008 7:56 am

Zaraki_Kenpachi έγραψε:
Αντρεα παρατηρησες φανταζομαι οτι το longbow πλεον σκαει 1d10 ετσι???? afro afro
Εδώ έχει παρατηρήσει εάν υπάρχουν δακτυλικά αποτυπώματα στο βιβλίo από τους συγγραφείς, αυτό δεν θα παρατηρούσε?! Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Onion_msn_smileys-24

Varthol έγραψε:
Θα την συνηθισουμε και αυτη την εκδοση αργα ή γρηγορα
Ελπίζω γρήγορα (για μένα) γιατί διαφορετικά θα φάω αμόνι από τον dm Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Cebollita_animated_onion-09

Red-Eyes έγραψε:
Ναι, πλέον ξεκινάς με βάση 5χ10 και ένα 8 για στατιστικά και μετα συνεχίζεις με 22 πόντους, με τη διαφοάα όμως ότι πληρώνεις 1-1 μεχρι το 13, 2-1 για τα 14-15-16, 3-1 για 17 και 4-1 για 18.

Από εκεί και πέρα όταν φτάσεις τα επίπεδα 4, 8, 14, 18, 24 και 18 βάζεις +1 σε 2 στατιστικά σου (όχι τα ίδια). Επιπλέον στα επίπεδα 11 και 21 προσθέτεις +1 σε ΟΛΑ τα στατιστικά σου.
AΠΑΠΑΠΑΑΑ... όχι άλλους αριθμούς, έλεος Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!! Onion_msn_smilies-16
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Η 4η Έκδοση είναι εδώ!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Nightfall :: Dungeons And Dragons-
Μετάβαση σε: