Nightfall
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Nightfall

Forum of the team Nightfall
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Παιχνίδια που άφησαν εποχή...

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Estariol
Nightfall Member
Nightfall Member
Estariol



Παιχνίδια που άφησαν εποχή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Παιχνίδια που άφησαν εποχή...   Παιχνίδια που άφησαν εποχή... EmptyΤετ Απρ 01, 2009 4:14 pm

Θυμώμουν τώρα τις προάλλες παλιά κλασσικά παιχνίδια που άφησαν εποχή...και μη μπορώντας να βλέπω το φορουμ ανενεργό για τοσο καιρό είπα να κάνω ένα topic στο οποίο θα μπορούμε να συζητάμε για αυτά καθώς θα περιμένουμε τα sequel τους και γενικότερα νέα "διαμάντια" στον ορίζοντα

Ενδεικτικά αναφέρω μερικούς τίτλους έτσι για να ξεκινήσουμε:

1.Monkey Island Series - Για μένα το καλύτερο αdventure series ever που με το αστείρευτο humor του και τις επικές αττάκες του
μέχρι και σήμερα που ολοκληρώνει 19 χρόνια ζωής δεν αφήνει κανέναν ασυγκίνητο και παραμένει
βαθιά χαραγμένο στη μνήμη όλων όσων το έχουν παίξει.

2.Starcraft - To παιχνίδι το οποίο έθεσε τα στανταρτ σε όλα τα sci -fi strategies και ενέπνευσε χιλιάδες game
developers με το βαθύ σενάριο του(Δεν μπορούσα να κρατηθώ lol! ...ήθελα να ακουστεί δραματικό lol! )

3.Heroes of Might and Magic & Kings Bounty - To παιχνίδι το οποίο ξεκίνησε ένα νέο game genre -strategy/rpg- και αποτελεί και
το αγαπημένο μου Game Series....

4.Baldur's Gate - Από τα πιο κορυφαία RPG's όλων των εποχών

5.Diablo - Δημιουργός του Hack & Slash RPG game genre (και τώρα περιμένουμε το ΙΙΙ)

6.Legend of Zelda Series - Τα λόγια πιστεύω είναι περιττα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Red-Eyes
Moderator
Moderator
Red-Eyes



Παιχνίδια που άφησαν εποχή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παιχνίδια που άφησαν εποχή...   Παιχνίδια που άφησαν εποχή... EmptyΠεμ Απρ 02, 2009 3:58 am

Αν τώρα εγώ πω Mario Party Series, τί θα μου πεις; Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Yuber
Admin
Admin
Yuber



Παιχνίδια που άφησαν εποχή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παιχνίδια που άφησαν εποχή...   Παιχνίδια που άφησαν εποχή... EmptyΠεμ Απρ 02, 2009 4:28 am

Estariol έγραψε:
1.Monkey Island Series - Για μένα το καλύτερο αdventure series ever που με το αστείρευτο humor του και τις επικές αττάκες του μέχρι και σήμερα που ολοκληρώνει 19 χρόνια ζωής δεν αφήνει κανέναν ασυγκίνητο και παραμένει βαθιά χαραγμένο στη μνήμη όλων όσων το έχουν παίξει.

Απίστευτα παιχνίδια τα Monkey Islands αλλά αν βάζεις τις λέξεις "καλύτερο" και "adventure" στην ίδια πρόταση, μόνο σε ένα παιχνίδι μπορείς να αναφέρεσαι.

Παιχνίδια που άφησαν εποχή... Grimfandangoboxfront160y

Παιχνίδια που άφησαν εποχή... 81872 Παιχνίδια που άφησαν εποχή... 81872 Παιχνίδια που άφησαν εποχή... 81872 Παιχνίδια που άφησαν εποχή... 81872 Παιχνίδια που άφησαν εποχή... 81872 Παιχνίδια που άφησαν εποχή... 81872 Παιχνίδια που άφησαν εποχή... 81872 Παιχνίδια που άφησαν εποχή... 81872



Επίσης, Goldeneye και Perfect Dark για N64, από τα καλύτερα FPS που έχουν βγει ποτέ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Estariol
Nightfall Member
Nightfall Member
Estariol



Παιχνίδια που άφησαν εποχή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παιχνίδια που άφησαν εποχή...   Παιχνίδια που άφησαν εποχή... EmptyΠεμ Απρ 02, 2009 2:18 pm

Χμμμ....δεν έχεις και άδικο...αλλά για μένα παραμένει top το Monkey Island
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dragonheart
Nightfall Member
Nightfall Member
Dragonheart



Παιχνίδια που άφησαν εποχή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παιχνίδια που άφησαν εποχή...   Παιχνίδια που άφησαν εποχή... EmptyΠεμ Απρ 02, 2009 4:22 pm

Estariol έγραψε:

5.Diablo - Δημιουργός του Hack & Slash RPG game genre (και τώρα περιμένουμε το ΙΙΙ)
αααααααααααααααααααααααααχχχχχ
Το αγαπημένο μου παιχνίδι... είχα διαβάσει ότι βγαίνει τον Μάιο αλλά επίσημα δεν έχει ανακοινωθεί ημερομηνία...

Όταν βγει, θα το λιώσω κυριολεκτικά και μεταφορικά Παιχνίδια που άφησαν εποχή... 41393

Θα φτιάξω έναν βάρβαρο, και θα τους λιώσω όλους, θα τους σφάζω με κραυγή Παιχνίδια που άφησαν εποχή... 895849 elfen lied θα το κάνω Παιχνίδια που άφησαν εποχή... 895849 και θα τον ονομάσω Bakura Παιχνίδια που άφησαν εποχή... 895849 πωρώθηκα τώρα Παιχνίδια που άφησαν εποχή... 895849

Εννοείται ότι θα κάνω και μια μαγισούλα cheers σφάζει με μια χάρη queen
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Haginho

Haginho



Παιχνίδια που άφησαν εποχή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παιχνίδια που άφησαν εποχή...   Παιχνίδια που άφησαν εποχή... EmptyΤρι Απρ 21, 2009 11:58 pm

Να μαι κι εγώ μετά από αρκετό καιρό απουσίας!!

Χρόνια Πολλά σε όλους, να στε καλά παιδιά κι ό,τι ποθείτε!!

Με χαρά μου είδα να μνημονεύεται η σειρά του Monkey Island!!!

Θυμάμαι τα ξενύχτια στο τηλέφωνο με το φιλαράκι μου τον Αντώνη να προσπαθώ να λύσω το γρίφο με το πως πάνε στο Monkey Island στο πρώτο παιχνίδι στην Amiga (αχ ωραίες μέρες!!!)

Τώρα τα έχω όλα τα παιχνίδια - το 2ο μέρος μάλιστα σε αυθεντική έκδοση με δισκέττες... - αλλά δεν μπορώ να παίξω το τρίτο μέρος γιατί το σύστημα είναι πολύ καινούριο!!
Ευτυχώς έχω και το παλιό μου PC και το έχω μόνο για αυτό το σκοπό!!

Σαν δεύτερο θα έλεγα το Diablo!
Άλλα ξενύχτια από εκεί!!! Στο PS1 φυσικά και δώστου σφάξιμο!!!

Και τρίτο το Championship Manager '93 End of Season edition!!!
ΤΑ ξενύχτια με φίλους μέχρι τις 6 με 7 το πρωί!!!
Και το προσωπικό μου ρεκόρ να ανεβάσω την Exeter από 4η Εθνική Αγγλίας στην Πρεμιερ σε 5 χρόνια και την 6η χρονιά να παίξω και να χάσω στο τελικό του Πρωταθλητριών από τη Bayern, με στοιχειώνει σε όλα τα manager που έχω παίξει από τότε!!
Ένα θα πω!! Να ναι καλά το Abandonia.com!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Estariol
Nightfall Member
Nightfall Member
Estariol



Παιχνίδια που άφησαν εποχή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παιχνίδια που άφησαν εποχή...   Παιχνίδια που άφησαν εποχή... EmptyΠεμ Απρ 23, 2009 2:45 am

Χρόνια πολλά και σε εσένα!Βασικά το topic αυτό σκέφτηκα να το ανοίξω όταν πρωτοείδα το Avatar σου (Monkey Island 1)μιας και μου θύμησε τα παλιά...Ένα άλλο παιχνιδάκι που άφησε εποχή ήταν το Baldur's Gate...Απλά κορυφαίο!!!

Όπως επίσης αν σκεφτούμε και λίγο πιο παλιά 3 σειρές παιχνιδιών τις οποίες όποιοι έχουν παίξει δεν νομίζω ότι θα ξεχάσουν ποτέ

1. King's Quest
2. Quest for Glory
3. Indiana Jones (αλλά τα τελείως παλιά 2D adventure games όπως ήταν το αξέχαστο Indiana Jones and the Fate of Atlantis)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Haginho

Haginho



Παιχνίδια που άφησαν εποχή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παιχνίδια που άφησαν εποχή...   Παιχνίδια που άφησαν εποχή... EmptyΔευ Μάης 25, 2009 3:59 am

Συγνώμη για την απίστευτη αργοπορία!!

Για τις δύο πρώτες σειρές - τα Quest γενικά - επειδή ήμουν Amigas αυτές έβγαιναν μόνο στο PC.

Κρίμα...

Καλά ο Ιντιάνα ήταν όλα τα λεφτά!!!

Γενικά η Lucas Arts είχε κάνει ΤΡΟΜΕΡΗ δουλειά!!!

Και μην ξεχνάμε και το απίστευτο LOOM!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Παιχνίδια που άφησαν εποχή...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Nightfall :: Games-
Μετάβαση σε: